Drtivá většina domácích kutilů a malé procento profesionálních řemeslníků bude kovové profily nebo konstrukce řezat úhlovou bruskou nebo podobným nástrojem. Tento proces je nejenom neuvěřitelně zdlouhavý, ale hlavně existuje obrovské riziko přetížení brusky nebo pily. Proto se k řezání větších kovových konstrukcí a profilů běžně používá plazmový hořák, před jehož schopnostmi nemá žádný kov šanci.
Proč je plazma tak účinná?
Plazmový hořák je pouze jednou z částí přístroje, jemuž se odborně říká plazmová řezačka. Díky procesu ionizace plynu pomocí elektrického oblouku vzniká plazma, která se postará o relativně rychlé a účinné řezání všech kovů. Hlavní síla plazmy se skrývá ve vysoké teplotě. S její pomocí může plazmová řezačka bez problémů tavit kovové materiály, včetně oceli a jejich slitin, které jsou pro ostatní nástroje příliš pevné.
Jak s hořákem pracovat?
Práce s plazmovým hořákem přitom není nijak zvlášť těžká. Plazmová řezačka je totiž na obsluhu relativně jednoduchá. Jediný problém nastává se zapnutím hořáku, což se provádí dotekem s řezaným materiálem. Modernější řezačky jsou však schopny vytvořit pilotní oblouk automaticky, takže vaším jediným úkolem je přiblížit se ve lhůtě 3 vteřin hořákem k danému kovovému materiálu a začít s řezem. V opačném případě pilotní oblouk zhasne a proces je třeba od začátku opakovat.
Na co si dát pozor?
Během řezání s plazmovým hořákem pochopitelně vzniká obrovská teplota, a tedy i relativně velké nebezpečí pro obsluhu plazmové řezačky. Samozřejmostí by tedy mělo být používání příslušných ochranných pomůcek a pokud s plazmou začínáte, je vhodné požádat o pomoc a rady zkušenějšího kamaráda či kolegu. Kromě toho byste měli dbát na dobrý stav řezačky, včetně pravidelné kontroly a výměny plazmového hořáku.
Chystáte-li se řezat pevné kovové materiály, vždy používejte plazmový hořák. Díky vysoké teplotě plazmy je kov taven jako byste projížděli horkým nožem máslem.